Czym mogą być spowodowane plamy na skórze?

Każdy z nas pragnie mieć piękną i promienistą cerę bez skaz. To ona bowiem jest naszą wizytówką, a jej kondycja ma niebagatelne znaczenie dla pierwszego wrażenia, które towarzyszy dopiero poznającym nas ludziom. „Zaniedbana cera” to jednak nie zawsze kwestia np. braków higienicznych. Wypryski lub plamy pojawiające się na naszej tkance mogą świadczyć o niedoborach w diecie, a nawet o poważnych stanach chorobowych. Nie lekceważmy więc nietypowych zmian skórnych i jeśli takowe u siebie zaobserwujemy, niezwłocznie postarajmy się dowiedzieć co może być ich przyczyną.

Plamy na skórze mogą mieć różną barwę, fakturę i kształt. Jak rozpoznać te groźne dla naszego zdrowia? Przeczytaj ten artykuł do końca i przekonaj się, z którym typem zmian skórnych masz do czynienia.

Typ nr 1: jasne/białe plamy na skórze

Białe plamy występują na ciele w niewielu przypadkach i mogą sugerować poważną chorobę, którą jest albinizm. Najczęściej jasne plamy na skórze spotykamy w przypadku bielactwa, czyli przypadłości genetycznej, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia komórek wytwarzających naturalną barwę skóry tzw. melanocytów. Hipopigmentacja, czyli wybielenie skóry może wystąpić miejscowo lub pokryć większą część ciała. Największym problemem dla osób zmagających się z albinizmem są plamy trudne do ukrycia np. na twarzy, szyi czy dłoniach.

Poza przypadkiem albinizmu białe plamy możemy na naszej skórze spotkać, gdy mamy skłonność do tzw. białego dermografizmu. Jest to przypadłość skorelowana bardzo często z chorobą atopowego zapalenia skóry. Zauważa się ją, gdy pod wpływem otarcia naskórka (lub w skrajnych wypadkach dotyku), na cerze osoby chorej pojawiają się białe smugi. Dermografizm biały wywoływany jest przez skurcz naczyń krwionośnych.

Jeśli jednak jesteśmy pewni, iż nie chorujemy na żadną z dwóch powyżej wymienionych chorób, a na naszej skórze występują jasne plamy, może to oznaczać, że doznaliśmy dość silnego poparzenia słonecznego. W jego skutku może dojść bowiem do uszkodzenia wspomnianych wyżej melanocytów.

Typ nr 2: fioletowe plamy na skórze

Fioletowe plamy zazwyczaj nie są powodem do obaw. Jeśli spotkamy zmianę skórną o tym kolorze, to prawdopodobnie szybko przypomnimy sobie, iż jest to po prostu siniak „złapany” podczas drobnego upadku czy uderzenia. Jeśli jednak plam o sinym i mocno czerwonym kolorze pojawia się na skórze niepokojąco dużo, powinniśmy zachować czujność.

Plamy na skórze - kobieta.

Nadmiar czerwono-fioletowych plam może bowiem oznaczać kilka poważnych schorzeń związanych z układem krążenia. Szczególnie alarmujące powinny być dla nas wykwity pojawiające się na nogach. Często są one wczesnym stadium niewydolności żylnej, czyli choroby, która uszkadza zastawki w sercu i powoduje cofanie się krwi aż do nóg. Zaniedbanie tego typu symptomów prowadzi do powstawania nieestetycznych zgrubień zwanych żylakami. Plamy na skórze w kolorze fioletu i czerwieni to również częsty znak rozpoczynającej się miażdżycy czy choroby zwanej plamicą Schonleina-Henocha.

Typ nr 3: brązowe/czarne plamy na skórze

Tego rodzaju plamy na skórze są często spowodowane narażeniem naszej cery na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Jeśli pojawiają się w kolorze brązowym, mogą świadczyć o nierównym poziomie produkcji melatoniny, na niektórych obszarach naszego ciała. Czasem zdarza się również, iż brązowe zmiany są reakcją alergiczną na substancje fotouczulające. Niestety kobiety są stosunkowo częściej narażone na powstawanie brązowych plam, ponieważ ich skóra jest delikatniejsza. Ponadto zmiany tego rodzaju mogą pojawić się w ciąży lub podczas zażywania preparatów hormonalnych.

Jeśli natomiast zaobserwujemy u siebie lub u naszych bliskich czarne plamy i kropki na ciele – nie zwlekajmy. Być może to tylko nowe znamiona, jednak jeśli pojawiły się licznie oraz mają nieregularny kształt może to świadczyć o najpoważniejszej chorobie skóry, jaką jest nowotwór zwany czerniakiem. Śmiertelność w przypadku zachorowania na czerniaka jest spora (umiera 1 na 5 osób), dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować problem. Jeśli zatem masz podejrzenie, że Twoje czarne plamy na skórze są odstępstwem od normy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz