Praga – co zobaczyć? Urokliwe zakątki stolicy Czech

Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Pragi, pewnie zastanawiasz się, od czego zacząć zwiedzanie. Z uwagi na ograniczony czas, jakim dysponujemy, musimy go tak zaplanować, by zwiedzić i zobaczyć to, co historycznie najważniejsze i najpiękniejsze. Wpisujesz w wyszukiwarkę hasło: „Praga co zobaczyć”? Odpowiemy na to pytanie w naszym artykule. Stolica Czech ma wiele zabytków i miejsc widokowych, a chodzenie uliczkami dostarcza dużo wrażeń.

Praga co zobaczyć? Ważne informacje o mieście

Praga leży nad rzeką Wełtawą. Nazwa miasta nawiązuje do położenia nad brzegiem, czyli progiem rzeki. Płynąc Wełtawą łodzią wycieczkową, można podziwiać wspaniałe widoki.

Najbardziej charakterystyczny jest 600-letni Most Karola, który przepięknie prezentuje się o świcie, o wschodzie słońca, późnym wieczorem i w nocy. Uważany jest za symbol Pragi Most,

ma ponad 500 metrów i ok. 9,50 m szerokości. Znajdują się na nim figury świętych w stylu gotyckim oraz gotyckie wieże. Podobno, gdy dotknie się figury, przynosi to szczęście. Na długim, kamiennym moście w ciągu dnia, zawsze jest pełno turystów, a uliczni artyści wystawiają swoje kramiki z rękodziełem.

Most Karola łączy dzielnicę Starego Miasta z Malą Straną. Można podziwiać z niego wspaniały widok na Hradczany, królewską dzielnicę, na Zamek na Hradczanach, najstarszy średniowieczny zamek na świecie, który niegdyś był siedzibą królów. Zamek od 1918 roku jest siedzibą prezydenta Republiki Czeskiej. Warto zobaczyć spektakularną zmianę warty na Hradczanach, odbywającą się w samo południe. Atrakcją są również ogrody zamkowe.

Zabytkowa Praga – co zobaczyć?

Podczas wycieczki warto zobaczyć Rynek Staromiejski, renesansowy Teatr Narodowy, dzielnicę żydowską, Plac Wacława czy zegar astronomiczny z 1410 roku. Złota Uliczka, Biblioteka na Strahovie to kolejne piękne atrakcje Pragi, ciekawe miejsca warte zwiedzenia. Panuje tam cudowny klimat – muzyka okolicznych grajków, malarze sprzedający swoje obrazy. Po Pradze najlepiej poruszać się pieszo, ale ze względu na położenie niektórych atrakcji, konieczne jest skorzystanie z transportu miejskiego.

Od czego zacząć zwiedzanie Pragi?

Pragę można zwiedzić indywidualnie lub ze zorganizowaną wycieczką. Na pewno spodoba Ci się Praga. Co zobaczyć? Zwiedzanie zaczynamy od Starego Miasta, rynek z gotyckim ratuszem i zegarem astronomicznym – obowiązkowo. Zegar Orloja to największa atrakcja całego miasta, co godzinę zbierają się przed nim tłumy, chcąc zobaczyć paradę figurek. Można wejść na wieżę ratusza, by obejrzeć rynek z góry. Na Starym Mieście znajdziemy 65-metrową późnogotycką Bramę Prochową, na której obecnie istnieje taras widokowy. Klimat jest unikalny. Wąskie uliczki, sklepiki, podziemne kamienne restauracje i ukryte piwiarnie w średniowiecznym stylu.

W zupełnie inny świat wprowadza żydowska dzielnica Pragi Josefov, w której znajdują się znane synagogi Spanielska i Staronowa, a także stary cmentarz żydowski. Wszystko w nienagannym stanie, ponieważ Hitler planował utworzyć tu Egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy, zgromadzono przedmioty związane z Żydami z całej Europy.

Kilka interesujących zabytków, znajduje się w dzielnicy Mała Strana, turyści przemieszczają się nią na zamek i Most Karola. Znajduje się tutaj pałac Wallensteina, barokowy kościół świętego Mikołaja, kościół Panny Marii Zwycięskiej z figurą dzieciątka Jezus oraz Petrin wyglądający jak wieża Eiffla. Można wjechać na nią kolejką linową i podziwiać panoramę miasta. Ale atrakcją na Wzgórzu Petrin jest też obserwatorium astronomiczne i labirynt luster.

W dzielnicy Pragi Troja znajduje się ogród zoologiczny oraz barokowy Pałac Trojski, który otoczony jest ogrodem botanicznym z egzotycznymi roślinami, dodatkowo można odwiedzić pałacową winnicę. W ogrodzie zoologicznym można zobaczyć egzotyczne zwierzęta.

W Pradze warto zobaczyć również Wyszehrad, który był kiedyś siedzibą władców Czech. Można się tam dostać metrem lub dojść pieszo brzegiem Wełtawy. Na wzgórzu znajduje się kościół i cmentarz otoczone murami twierdzy. Ze wzgórza można zobaczyć piękny widok na Wełtawę i całą Pragę. Pod wzgórzem jest pięknie ozdobiony tunel. Na bulwarach warto zatrzymać się na czeskie piwo w praskim klimacie.

Sam musisz przyznać – stolica Czech to nieskończona skarbnica wyjątkowych miejsc. Teraz już znasz odpowiedź na pytanie: „Praga co zobaczyć?”. Pora się spakować i ruszać w odwiedziny do naszych sąsiadów z południa!

Dodaj komentarz